Tempus III dasturi (2000-2006)
Tempus III dasturi doirasidagi hamkorlikning asosiy kaliti bu 2 va 3 yillik Qo’sma loyihalar va Strukturaviy choralar, shuningdek, yakka tartibdagi safarbarlik grantlaridir.
1. Qo’shma loyihalar konsortsium asosida amalga oshirilgan, uning tarkibiga Evropa Ittifoqining va hamkor davlatlarning oliy ta’lim muasassalari kiradi. Loyihalarda noakademik tashkilotlar ham ishtirok etdi.
• O’quv dasturlarni ishlab chiqish loyihalari yangi o’quv kurslarni ishlab chiqish yoki mavjud bo’lgan o’quv kurslarni yangilash, professor-o’qituvchilarning malakalarini oshirish va o’qitishning ilg’or usullarini tadbq etish;
• Universitetlarni boshqarish loyihalari oliy ta’lim muasassalarning boshqarish tizimi va tashkillashtirishni takomilashtirish;
• O’quv kurslar institutsional qurilishni qo’llab-quvvatlashda hamkor davlatlarda ma’muriy va muassasa tuzilmalarini takomillashtirish hamda noakademik sohasidagi xodimlarning amaliy bilim va ko’nikmalarini yaxshilash uchun kurslar tashkil etish.
2. Strukturaviy Choralar oliy ta’lim sohasida islohotlarni amalga oshirilayotgan va ilg’or tajribalarni keng tarqatilayotgan bir paytda qisqa muddatli ehtiyojlarni qondirish imkoniyatlarini yaratib berdi. Tempus dasturining Strukturaviy Choralar qisqa muddatli loyihalariga talabnomalarni topshirishda taqdim etish borasida shartli ravishda Ta’lim vazirligi yoki bevosita hamkor-tashkilot sifatida loyiha konsortsiumida ishtiroki to’g’risidagi yozma ravishdagi ruxsat bo’lishi zarur edi.
3. Yakka tartibdagi safarbarlik grantlari Oliy ta’lim muassasalarning professor-o’qituvchi va ma’muriyat hodimlari uchun Evropa universitetlarida qisqa muddatli safarlar tashkil qilishdan iborat edi. Ular quidagi 3 ta yo’nalish bo’yicha safarlarga yuborilgan: 1). Evropa qo’shma loyihalarida ishtirok etish uchun talabnoma tayyorlash; 2) konferntsiya yoki anjumanda qatnashish; 3) qayta tayyorlash, ta’lim olish, alohida o’quv yo’nalishi bo’yicha hamkorlik o’rnatish, ilg’or tajribalarni keng qo’llash va tarqatish.
Yakka tartibdagi safarbarlik grantlarida ishtirok etishda Tempus dasturining asosiy shartlari - bu oliy ta’lim muassasasi rahbariyati tomonidan safarga borish to’g’risidagi ruxsatini olish hamda safarning maqsad va ish rejasining ma’qulligini tasdiqlash.
TEMPUS III O’zbekistonda
Tempus dasturi o’zining faoliyatini Samarqand va Toshkentda 6 tayyorlov loyihalarini amalga oshirilishidan boshlangan, hozirgi kunga kelib respublikaning barcha jabhalarida keng amalga oshirilmoqda. Dasturning uchinchi bosqichida umumiy byudjet qyimati 2000 yildan 2006 yilgacha 17.4 mln.evrodan 11.2 mln.evro tashkil qilib, 1994 yildan boshlab 65 loyihalar amalga oshirildi.
Tempus dasturi doirasida turli yo’nalishlarda hamkorlik o’rnatilmoqda: universitetlarni boshqarish, amaliy ilm va texnologiya, gumanitar va jamiyat ilmi, iqtisodiyot, menedjment va biznes, ta’lim va o’qituvchilarni tayyorlash, institutsional qurilish, qishloq ho’jaligi va oziq-ovqat ilmi, tibbiyot, ishlab chiqarish bilan integraciya hamda mintaqaviy hamkorlik.
Dasturning samarali faoliyat olib borishi va uning oliy ta’lim sohasidagi olib borilayotgan islohotlar borasida qo’shayotgan hissasini hisobga olgan holda hamda talabnomalar soninig ko’payishi va ularning sifati yuqori bo’lganiga asoslanib Tempus byudjetining miqdori oshishiga sabab bo’ldi.
Tempus dasturining Evropa qo’shma loyihalari doirasida amalga oshirilgan o’quv dasturlarni ishlab chiqish loyihasining muhim ahamiyati bu Kadrlar Tayyorlash Milliy Dasturi bilan bevosita amalga oshirilishi muhim ahamiyat kasb etadi hamda uni 2 bosqichli oliy ta’lim tizimiga tadbiq qilish. Hozirgi kunda respublikaning 3 oliy ta’lim muassasalarida oziq-ovqat havfsizligini ta’minlash va kimyoni o’qitishda axborot texnologiyalardan foydalanish bo’yicha yangi magistratura dasturlarini ishlab chiqish jarayoni amalga oshirilmoqda.
7 ta loyiha universitetlarni boshqarish sohasiga oid bo’lib, ular halqaro aloqalar bo’limini yaratish yo’li bilan hamkorlik aloqalarni rivojlantirishga va hodimlarni o’qitishga qaratilgan. Toshkent va Namanganda ishlab chiqish bo’limlari zarur asbob-uskunalar bilan yoritilgan hamda Andijon va Toshkentda tadbirkorlik faoliyatini qo’llab-quvvatlashga yo’naltirilgan.
Shuningdek, Tempus dasturi doirasida bir qator oliy ta’lim muassasalarida quidagi yangi markazlar tashkil etildi: Toshkent davlat agrar va O’zbekiston Milliy universitetlarida - Ta’lim sifatini ta’minlash markazlari; Toshkent tibbiyot akademiyasida - Amaliy klinik usullarni o’rganish bo’yicha markaz; Toshkent avtomobil-yo’llari institutida - Axborot texnologiyalari markazi.
Tempus dasturi oliy ta’lim muassasalar va ishlab chiqarish, noakademik sektor o’rtasidagi hamkorlik aloqalarini rivojlantirishda katta hissa qo’shdi, ya’ni 22 turli tashkilot va muassasalar loyihalarda qatnashdi. Masalan, Toshkent davlat texnika universitetida (TDTU) energetika sohasidagi menejment yo’nalishi bo’yicha yangi o’quv kursi ishlab chiqildi hamda mahalliy sanoat tashkilotlari o’z qiziqishlarini bildirdi, va o’z navbatida tashkilotlar hodimlari universitet o’qituvchilari tomonidan malakalarini oshirdilar. TDTU komandasi navbatdagi loyihada ishtirok etishni davom etib, energetika sohasida universitet tarmog’ini ishlab chiqishga qaratilgan bo’lib unda Rossiya, Ukraina, Qirg’iziston va Qozog’iston hamkorlari bilan ish olib borilmoqda.
O’zbekistonda institutsional qurilish sohasida birinchi marta amalga oshirilgan “MATADOR” loyihasi doirasida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti o’qituvchilari tomonidan menedjment sohasidagi kichik va o’rta biznes tadbirkorlari uchun qisqa muddatli amaliy kurslarini ishlab chiqdilar. Toshkent irrigatsiya va melioratsiya instituti Davlat tabiatni muhofaza qilish qo’mitasi hodimlari va kasb-hunar kolledjlar o’qituvchilari tabiatni muhofaza qilishni baholash va monitoring qilish bo’yicha malaka oshirish jarayoni amalga oshirilmoqda.
Bir qator Qo’shma loyihalar va Stukturaviy choralar loyihalari doirasida Evropa Ittifoqi davlatlarida Boloniya Jarayonining amalga oshirilishi, ta’lim sifatini ta’minlash tamoyillarini tadbiq etilishi, ECTS hamda talabalar mustaqil ta’lim olish to’g’risidagi ma’lumotlar respublika oliy ta’lim muassasalarida keng yoritildi va ommalashtirildi.
Markaziy Osiyo va uning atrofidagi davlatlararo hamkorligi
Tempus dasturi mintaqaviy hamkorlikning rivojlanishida ahamiyatli hissasini qo’shdi va  Ukraina, Rossiya, Qirg’iziston, Qozog’iston, Turkmaniston va Mongoliya davlatlarining oliy ta’lim muassasalari va noakademik tashkilotlari ishtirokida energetika, yer resurslarini boshqarish, ijtimoiy iqtisodiyot va turizm sohalarida 4 loyiha amalga oshirildi.
Oziq-ovqatning havfsizligini ta’minlash bo’yicha yangi o’quv dasturini ishlab chiqish loyihasida Toshkent kimyo-texnologiya va Buxoro oziq-ovqat va engil sanoat texnologiyalari institutlari hamda Alma-ata texnologik universitetlari ishtirok etishdi.
Tadbirkorlikni qo’llab-quvvatlash maxsus modelini ishlab chiqish loyihasida Savdo sanoat palatasi, Andijon muhandislik-iqtisodiyot, Andijon qishloq ho’jaligi, Toshkent moliya institutlari hamda Sankt-Peterburg elektrotexnika va Osh davlat universitetlari ishtirok etishdi.
Safarbarlik
Tempus dasturi doirasidagi loyihalar yosh va yoshi katta insonlarga, o’qituvchilar va talabalar, ma’muriyat, vazirlik hodilmari va noakademik hamkorlar uchun malakalarini oshirish, o’quv dasturlarni hamkorlikda modernizatsiya qilish va o’quv materiallarni yangilash maqsadida Evropa universitetlariga tashrif buyurish imkoniyati yaratib berilgan edi.
Evropa universitetlarida malakalarini oshirish maqsadida yakka tartibdagi safarbarlik grantlarini qo’lga kiritib hamda uzoq muddatli loyihalar doirasida qo’shimcha stajirovkalarda ham O’zbekistonning 109 nafar professor-o’qituvchi va vazirlik hodilmlari ishtirok etishdi.
O’zbekistonga 13 ta Evropa loyiha hamkorlari halqaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish yo’lida o’qitish va tajriba almashish maqsadida tashrif buyurishdi.
Inson resurslarini rivojlantirish
Tempus III dasturi doirasida O’zbekiston ta’lim muassasalari o’qituvchilari tomonidan loyihalarni bir necha marotaba muvofiqlashtirishni amalga oshirish imkoniyati bo’ldi, shuningdek loyihani amalga oshirishdagi rolini kuchaytirish va mustahkam natijalarni keng tarqatishda yordam berdi.
Shuni ta’kidlash joizki, Tempus dasturi loyihalarining ish tajribasi loyihalar menedjmentida tubdan yangilanishda o’zini aks etdi hamda bu talabni tahlil qilishga, real asosda va aniq muhtojga zarur choralarni rejalashtirishga ko’mak berdi.
Respublika viloyatlaridagi oliy ta’lim muassasalarning ishtiroki
Respublikaning turli viloyatlarida joylashgan oliy ta’lim muassasalar Tempus dasturi loyihalarida ishtirok etib nafaqat Evropa hamkorlari bilan aloqa o’rnatdi, balki respublikaning OTMlari bilan ham hamkorlik aloqalarini o’rnatishga muvaffaq bo’ldi. Masalan, Toshkent, Andijon, Samarqandda joylashgan 4 qishloq ho’jaligi oliy ta’lim muassasalari qishloq ho’jaligi iqtisodiyoti, ekologiya va yer resurslarini boshqarish loyihalarini amalga oshirdi. Qarshi, Urgench va Nukusning 3 oliy ta’lim muassasalari birgalikda amaliy ekologiya sohasi bo’yicha magistratura dasturini ishlab chiqdi.
2000 yilda Tempus dasturi doirasida Samarqand va Qarshi shaharlarida 2 axborot markazi tashkil etildi va ushbu markazlar o’qituvchi va talabalarning o’quv jarayonida axborot texnologiyalardan uzluksiz foydalanishiga asos bo’ldi.
Mustahkam hamkorlik
Tempus teng huquqli va manfaatli hamkorlik dasturi bo’lib, kelajakdagi halqaro hamkorlikni rivojlantirishda birinchi qadam qo’ygan dasturdir. Tempus dasturining moliyalashtirilishi yakunlanganidan so’ng respublika va Evropa oliy ta’lim muassasalarning aloqalari o’qituvchi va talabalar o’rtasidagi o’zaro alamashinuv, qo’shma risolalar ishlab chiqish, konferentsiyalarda ishtirok etish hamda qo’shma ilmiy faoliyati orqali amalga oshirilmoqda.
Tempus dasturining butun fayoliyati davomida O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi loyihalarning erishish yo’lidagi va mustahkam natijalarni ta’minlashdagi ma’lumotlar keng ommaga tarqalishida yordam berib keladi.
Loyihalar konsortsiumi tarkibining bevosita ishtiroki oliy ta’limni modernizatsiyalash jarayonida va ilg’or tajribalarni tadbiq etish va keng ommaga havola qilish borasida dasturning rolini yanada kuchayishiga sabab bo’ldi.
Tempus dasturining loyihalari o’zining ma’lum darajadagi hissalarini qo’shdi:
• Magistratura va bakalavriatura o’quv dasturlarining ishlab chiqilishi, ya’ni 2 bosqichli  ta’lim tizimiga tadbiq qilish;
• O’quv materiallarning ishlab chiqilishi va yangilanishi;
• Oliy ta’lim muassasalarni boshqarishda tuzilmani qayta ko’rib chiqish;
• O’qituvchi va administrativ hodimlarning malakalarini oshirish, ya’ni yangi bilim va ko’nikmalarni o’zlashtirish;
• Ishlab chiqish va jamiyat bilan aloqalarni kuchaytirish;
• Mustahkam akademik hamkorlikni tashkil etish.
Tempus dasturi O’zbekistondagi faoliyati davomida oliy ta’lim tizimining milliylashtirish jarayonidagi rivojlanishda muhim o’rin tutdi hamda mamlakatda ta’lim islohotlari amalga oshirilayotgan bir paytda ham yordam berdi.

The main instruments of cooperation in the framework of Tempus III were 2 and 3 year Joint European Projects (JEPs), Structural and Accompanying Measures (SCMs) and Individual Mobility Grants (IMGs).
1. Joint European Projects implemented by a consortium comprised of the universities from EU and the partner countries. Non-academic organizations are also participated in the projects.
- Curricula development projects were focused to create a new or update existing courses, training teachers and introduce advanced methods of teaching;
- Projects in the field of university management were aimed at improving management systems and organization of higher education institutions;
- Trainings for institutional building were designed to improve administrative and institutional structures in partner countries through courses to improve practical knowledge and skills of employees of non-academic organizations.
2. Structural and Accompanying Measures provided the opportunity for short-term needs in the implementation of the reforms in higher education and dissemination of best practices. Obligatory condition to apply for short-term SAM projects was written approval of the Ministry of Education or the confirmation of direct involvement in the project consortium as a partner organization.
3. Individual Mobility Grants (IMG) have been designed for academic and administrative staff of universities and provide the possibility of the short-term visits in European universities in three areas: 1) preparing an application for JEP, 2) participation in conferences and seminars, 3) training, education, cooperation on a separate academic discipline and spread of best practice.
Preliminary agreement and approval of the objectives and work plan by the management of higher education institute was obligatory condition for Tempus IMG.
TEMPUS III in Uzbekistan
In Uzbekistan, Tempus started its activity with the implementation of 6 preparatory projects in Samarkand and Tashkent, spreading so far in all regions of the country. The total budget of the third phase of the programme (2000 – 2006) was 11.2 million Euro from 17.4 million Euro allocated for implementation of 65 projects since 1994.
Cooperation within the Tempus programme was carried out in different areas: management of universities, applied science and technologies, humanities and social sciences, economics, management, business, education and training of teachers, institutional building, agriculture and food sciences, medical sciences, integration with enterprises and regional cooperation.
Recognition of the effectiveness of the program and its contribution to the higher education reforms was reflected to increase the Tempus budget based on the constant growth of the quantity and quality of the applications.
Tempus Joint European Projects on curricula development were particularly important because of direct relation with the implementation of NPPE and the introduction of a two-tier higher education system. Currently, new master's programs in food security and application of information technology in teaching chemistry is developing with participation of three higher education institutes.
Seven projects in the field of university management have contributed to the development of international cooperation through the establishment of international relations departments and organization of the trainings. New departments responsible for the relations with industry were established and provided with necessary equipment in Tashkent and Namangan, support of business activities in Andijan and Tashkent.
A number of new structures in higher education were created thanks to this tool of the Tempus programme: Centers for quality assurance in the Tashkent Agrarian University and National University of Uzbekistan, Centre for learning practical clinical skills in the Tashkent Medical Academy and the Center for Information Technology in Tashkent Automobile and Road Construction Institute.
Tempus has contributed to the development of the relations of universities with enterprises and non-academic sectors: 22 different organizations and institutions were involved in the projects. For example, a training course on management in the energy sector, developed at the Tashkent State Technical University (TSTU), attracted the interest of local industry, whose employees were successfully trained by university teachers. TSTU team continued to work within another project which was focused to establish inter-university network in the energy sector, in collaboration with colleagues from Russia, Ukraine, Kyrgyzstan and Kazakhstan.
In the framework of the "Matador" - first project in Uzbekistan in the field of institutional building, training courses in management for small and medium-sized businesses were developed by the academic staff of the Tashkent State Economic University. Tashkent irrigation institute provide trainings on evaluation and monitoring of environment for employees of the State Committee of Environment and teachers of professional colleges.
A number of projects under the JEPs and SCMs provided assistance in increasing awareness of higher education institutes about the Bologna Process in EU countries, as well as in implementation of the principles of quality assurance, ECTS and independent study.
Cooperation in Central Asia and beyond
Tempus programme has contributed significantly to the development of regional cooperation: four projects in energy, water management, social economy and tourism have been implemented with participation of the universities and non-academic organizations from Ukraine, Russia, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Turkmenistan and Mongolia.
Tashkent Institute of Chemical Technology and the Bukhara Technological Institute of Food and Light Industry together with Almaty Technological University are participating in the project on food security curriculum development. Andijan Engineering Economic Institute, Chamber of Commerce, Andijan Agricultural Institute, Tashkent financial institution together with St. Petersburg Electrotechnical University and Osh State University are participating in the project aimed to establish a pilot model of business support.
Mobility
In the framework of Tempus people younger and older generations, teachers and students, administration, ministries and non-academic partners had the opportunity to visit European universities to enhance their expertise and work together to modernize the curriculum and upgrade teaching materials. In turn, the European partners had the opportunity to share best practices, knowledge and experience.
In addition to the trainings within the framework of long-term projects, 109 people from Uzbekistan comprised by the teachers, university management, and ministry staff, received grants for individual mobility, and had opportunities to train in European universities.
Thirteen European partners came to Uzbekistan for training and exchange of experience in international cooperation.
Human resource development
The opportunity to coordinate the project, within the framework of the Tempus III, has been repeatedly used by university teachers from Uzbekistan, which has strengthened their role in the implementation of projects and increased their interest in a stable outcome. It should be noted that the experience of Tempus impact on the radical transformations in project management, and allowed to conduct a needs analysis and plan the necessary actions on the basis of real and specific needs.
The participation of universities from the regions of the republic
Participation in Tempus for Higher education institutions located in different regions of the country has helped not only to begin cooperation with European partners, but also to manage connections with other universities in the country. For example, four agricultural schools from Tashkent, Andijan and Samarkand collaborated in projects of agricultural economics, ecology and water management. Three schools located in Karshi, Nukus and Urgench had jointly developed a program for master's degree in applied ecology.
Two resource centers, established in Samarkand and Karshi as joint project of Tempus in 2000, laid the foundation for lifelong learning of teachers and students to use information technology in the learning process.
Sustainable Partnership
Being a program of equal and mutually beneficial partnership, Tempus is the first step in the development of further international cooperation. As after the end of Tempus funding, the partnership between the institutions of the republic and the European universities are supported by a mutual exchange of teachers and students, joint publications, as well as through participation in conferences and joint research activities, and etc.
The Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic is assisting in the dissemination of the achievements and sustainability of project results throughout the program. Direct participation in project consortia helped to enhance the role of program in the process of modernization of higher education, as well as to extend and implement best practices.
Tempus projects have made particular contributions to:
- curriculum development of bachelor and graduate studies, i.e. the introduction of a two-tier system of higher education in general;
- update and development of training materials;
- restructure university management;
- train the teachers and administrators by their gaining new knowledge and skills;
- strengthen links with industry and society as in whole;
- create a sustainable academic partnerships.
Over the entire period of its activity in Uzbekistan, Tempus has provided significant support in the development process of the internationalization of higher education thereby assisting in the implementation of educational reforms in the country.