Tempus bu G’arbiy Bolqon mintaqasi, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo, Shimoliy Afrika va Yaqin Sharqdagi hamkor-davlatlarda oliy ta’limni islohotlashtirishga qaratilgan va asosan universitetlararo hamkorlik loyihalari orqali ko’maklashuvchi Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan dasturdir.
Ushbu dastur oliy ta’lim tizimida umumyevropa jarayoni bilan hamkor-davlatlarning oliy ta’lim tizimi bilan ixtiyoriy ravishda integratsiyalashida yordam beradi. Shuningdek, OTMlararo hamkorlik bilan chegaralanmagan holda Tempus o’zaro aloqalarni o’rnatishga ham hissa qo’shadi.
Tempus loyihalari doirasida konsortsiumlar tarkibi asosan universitetlar yoki universitetlar assotsiatsiyalari tomonidan tashkil topadi va qo’llab quvvatlanadi. Noakademik hamkorlarning ham konsortsium tarkibiga kirish imkoni mavjud.
Tempus dasturi oliy ta’lim muassasalar va davlat tashkilotlari uchun ochiq, hamda oliy ta’lim sohasida faoliyat yuritayotgan korxona va idoralar ishtirok etishlari mumkin.
Tempus IV (2007-2013) doirasida har yili bo’lib o’tadigan tanlov asosida Qo’shma loyihalar va Strukturaviy choralar moliyalashtiriladi. Tanlov natijalari dasturning web-sayitda mavjud. 6-chi tanlov doirasida tanlab olingan 3-yillik loyihalar 2013 yilning dekabr oyida boshlandi va 2016 yilning dekabr oyiga qadar amalga oshiriladi.
O’zbekiston 1994 yildan buyon Tempus dasturida faol ishtirok etib kelmoqda. Ushbu muddat davomida Tempus loyihalari bir qator fanlar bo’yicha o’quv dasturlarning islohotlashtirishga qaratilgan hamda ular milliy mehnat bozorining talablariga javob berishiga o’z hissasini qo’shdi. Shuningdek, universitet boshqaruvi va oliy ta’lim muassasalari bilan korxonalar o’rtasida hamkorlik aloqalarini o’rnatishga yordam berdi. Oliy ta’lim tizimi bo’yicha Milliy ekspertlar guruhini tashkil etish va shakllantirish orqali Tempus dasturi milliy darajada oliy ta’lim tizimini zamonaviylashtirishda yordam beradi.
1994 yildan boshlab Tempus dasturi doirasida 87 loyiha amalga oshirilayotgan bo’lsa, unda respublikaning 55 ta oliy ta’lim muassasalari, shu qatorda, 30 ta viloyat OTMlari ishtirokida 34 million evroga yaqin mablag’ ajratilgan.
Tempus IV dasturining 6 ta tanlovlar doirasida respublika oliy ta’lim muassasalari ishtirokida 30 loyiha moliyalashtirildi va bunga 16.6 mil.evro ajratildi. Bunda o’quv dasturlarni islohotlashtirish bo’yicha 14ta Qo’shma loyihalar (QL), “Oliy ta’lim va jamiyat” bo’yicha 7ta Qo’shma loyiha, boshqarishni isloh qilish bo’yicha 1 QL va 8ta Strukturaviy choralar.
1-chi tanlov (2008) doirasida 3 loyiha: AIDA, PERSEUS, NMPLIS
2-chi tanlov (2009) doirasida 4 loyiha: CANDI, HEICA, SWAN, UNIQTOOL
3-chitanlov (2010) doirasida 3 loyiha: PROMENG, UnIvEnt, CIBELES
4-chitanlov (2011) doirasida 4 loyiha: QAPD, EPASAT, TERSID, ISMU
5-chitanlov (2012) doirasida 5 loyiha: QUEECA, GE-UZ, UZWATER, TuCAHEA, ENGITEC
6-chitanlov (2013) doirasida 11 loyiha: ITEDU, INOCAST, MACH, HIGHVEC, UNIWORK, DeTEL, SAMUz, PROMIS, MATcHES, UZDOC, UZHELTH
Yevropa Komissiyasining qaroriga muvofiq, O’zbekiston OTMlari uchun ajratilgan 5 million evro miqdoridagi qo’shimcha mablag’ 77 ta loyiha takliflaridan tanlab olingan 11ta loyiha uchun mo’ljallngan.
Tempus IV loyihalarining asosiy yo’nalishlari, bu bir qator fanlarning o’quv dasturlarini modernizatsiya qilish (axborot-kutubxonachilik fanlari, informatika, suv resurslarini boshqarish, elektron ta’lim uchun muhandislik va pedagogik kompetentsiyalar, qishloq xo’jaligi texnologiyalari, atrof-muhit haqidagi fanlar, agrar menejmenti, mexatronika va boshqalar) hamda OTM va ishlab chiqarish tashkilotlar o’rtasida aloqalar o’rnatish, Boloniya Jarayonining tamoyillarini ol’ga surishdan iborat.
Tempus IV loyihalarida O’zbekistonning 47 ta oliy ta’lim muassasalari jalb qilingan, shu qatorda Toshkent shahrida joylashgan 18 OTMlar va respublikaning 10 viloyatlaridan (Samarqand, Buxoro, Xorazm, Qashqadaryo, Navoiy, Jizzax, Namangan, Surxondaryo, Andijon, Farg’ona va Qoraqolpog’iston Respublikasi) 29 OTMlar ishtirok etmoqda.
Tempus IV dasturining loyihalarida eng ko’p quidagi OTMlar ishtirok etmoqda: O’zbekiston milliy universiteti, Toshkent davlat texnika universiteti, Toshkent avtomobil-yo’llari instituti, Buxoro davlat universiteti, Samarqand qishloq xo’jaligi instituti, Buxoro muhandislik-texnika instituti, Farg’ona politexnika instituti, Qarshi muhandislik-iqtisodiyot instituti va Qoraqalpoq davlat universiteti. 3 ta loyihada Toshkent irrigatsiya va melioratsiya instituti, Andijon qishloq xo’jaligi instituti, Urganch davlat universiteti, Samarqand davlat universiteti, Samarqand iqtisodiyot va servis instituti, Samarqand davlat chet tillari instituti.
TDIU, TKTI, TDAU, JIDU, TurPU, AndDU, AndMI, JizPI, QarDU, NavDKI, SamDAQI - 2 tadan loyihalarni amalga oshirilmoqda.
TMI, TPTI, TTA, TXWU, O’zDJTU, TAQI, TDPU, TTESI, O’zDSMI, AndMII, BuxDTI, FarDU, JizPI, Qo’qDPI, NavDPI, SamDTI, AndDTI, NamDU, NamMPI, NamMTI, Nukusdagi TDAU filialida esa 1 tadan loyihalar mavjud.
O’zbekiston Respublikasi Oliy va O’rta Maxsus Ta’lim Vazirligi hamkor sifatida Tempus dasturining 12 loyihalarida ishtirok etib kelmoqda (AIDA, SWAN, UNIQTOOL, QAPD, TERSID, GE-UZ, TuCAHEA, ITEDU, UNIWORK, UZDOC, UZHELTH, SAMUz).
Dasturning to’rtinchi bosqichi doirasida Tempus loyihalarida ishtirok etayotgan noakademik tashkilot va idoralar soni ortdi, bular: Savdo sanoat palatasi, “Uzmetkombinat” AJ, “General Motors Powertrain - Uzbekistan” YoAJ, “Fergana-Azot” OAJ, “Elekrtoximzavod” AJ, Tabiatni muhofaza qilish Davlat qo’mitasi, “NavoiAzot” OAJ, “JV MAN-Uzbekistan”, “O’zbekturizm” milliy kompaniyasi va bir qator muassasa va ishlab chiqarish korxonalar.
Tempus loyihalarida Yevropa Ittifoqiga 17 a’zo-davlatlarning 70 universitetlari va 6 noakademik tashkilotlari uzoq muddatli hamkorlikga asos solib ishtirok etib kelmoqda.
Dasturning to’rtinchi bosqichi doirasida universitetlararo hamkorligi hamkor-davlatlar o’rtasida kuchaydi: respublika OTMlari 10 hamkor-davlatlarning (Rossiya, Ukraina, Belarussiya, Gruziya, Ozarbayjon, Armaniston, Qozog’iston, Qirg’iziston, Turkmaniston, Tojikiston) 102 universitetlari, 43 noakademik tashkilotlari va respublikamizning OTMlar hamkorligidagi loyihalarda amalga oshirilmoqda.
6-chi tanlov uchun 5ta Markaziy Osiyo davlatlariga umumiy byudjet miqdorda 10 million evro ajratilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, mintaqaviy byudjetdan tashqari Yevropa Komissiyasining qaroriga ko’ra, O’zbekiston OTMlari ishtirokida Tempus milliy loyihalarini moliyalashtirish maqsadida qo’shimcha 5 million evro ajratilishini ma’lum qilgan.
Ma’lumotlarga ko’ra, Tempus dasturining 6-chi tanlovida qatnashish uchun O’zbekiston OTMlari ishtirokida 77 loyiha takliflari taqdim qilingan.
Tempus dasturidan Erasmus+ dasturiga
Tempus dasturining samarasi va erishilgan natijalaridan kelib chiqib, 2014 yildan boshlab 6 yilga mo’ljallangan Yevropa Ittifoqining ta’lim sohasi bo’yicha tashqi hamkorlik yangi dasturini ishlab chiqish muhokamalarida tan olindi. 2011 yilning 23 noyabrida 2014-2020 yillar uchun Erasmus barcha uchun (Erasmus for All) yangi dasturi ilk bora Yevropa Komissiyasining Yevropa Sovetiga muhokama uchun taqdim etilgan edi. Taklifni tayyorlash jarayonida Tempus dasturning formatini va asosiy xarakteristikasini qo’llash hamda hamkor-davlatlardagi oliy ta’lim muassasalar uchun keng imkoniyatlarining mavjudligi inobatga olindi. Aynan institutsional hamkorlik bo’yicha taklif qilinayogtan “Capacity Building Projects” Tempus formatiga o’xshashdir.

Tempus is a European Union funded programme which supports the modernisation of higher education in the Partner Countries in Eastern Europe, Central Asia, the Western Balkans and the Mediterranean region, mainly through university cooperation projects
Programme aims to promote the voluntary convergence of the higher education systems in the Partner Countries with EU developments in the field of higher education. In addition to promoting cooperation between institutions Tempus also promotes a “people to people” approach.
Tempus provides support to consortia of institutions composed mainly of universities or university associations. Non-academic partners can also be part of a consortium.
Tempus is open to higher education institutions and authorities, as well as all organisations and enterprises directly related to higher education.
Tempus IV (2007-2013) supports Joint Projects (JP) and Structural Measures (SM) through regular calls for proposals published on the website of the programme. Implementation of the newly selected 3-year projects of the last 6th Call of Tempus IV, which started on December, 2013, will run until the end of December, 2016.
Uzbekistan has been active in Tempus since 1994. Tempus has supported modernisation of curricula across a wide range of disciplines and contributed to ensuring their relevance to the needs of the local labour market. Tempus has also helped to modernise university governance and create new partnerships between universities and enterprises. Through creation and support of the National Team of Higher Education Reform Experts, Tempus supports the modernisation of the higher education system at a national level.
Since 1994, Tempus has funded 87 projects involving 55 Uzbek higher education institutions (HEIs) in total, including 30 regional HEIs, with an overall budget of 34 million EUR.
Tempus IV (2007-2013)
In the framework of six Calls for proposals of Tempus IV, Uzbekistan was awarded with 30 projects in total of 16.6 million EUR to be allocated to Uzbek partners: 14 Curricula Reform Joint Projects (JP), 7 Higher education and society JPs, 1 Governance Reform JP and 8 Structural Measures.
3 projects from the 1st Call (2008): AIDA, PERSEUS, NMPLIS
4 projects from the 2nd Call (2009): CANDI, HEICA, SWAN, UNIQTOOL
3 projects from the 3rd Call (2010): PROMENG, UnIvEnt, CIBELES
4 projects from the 4th Call (2011): QAPD, EPASAT, TERSID, ISMU
5 projects from the 5th Call (2012): QUEECA, GE-UZ, UZWATER, TuCAHEA, ENGITEC
11 projects from the 6th Call (2013): ITEDU, INOCAST, MACH, HIGHVEC, UNIWORK, DeTEL, SAMUz, PROMIS, MATcHES, UZDOC, UZHELTH.
Thanks to the European Commission's decision to complement the regional budget with a bilateral allocation of 5 million EUR for HEIs of Uzbekistan, 11 projects with involvement of Uzbek HEIs were selected out of 77 project proposals in 2013 (in comparison to 36 applications in 2012). Thanks to the new list of national priorities, updated by the Ministry of Higher and Secondary Specialised Education, spheres of cooperation and coverage of academic disciplines expanded much in the projects of the 6th Call.
The main areas of intervention for Tempus IV projects are curricular reform in several disciplines (library and information sciences, computer science, management of water resources, engineering, teaching competencies for e-learning, agricultural technologies, environmental sciences, agricultural management, mechatronics and etc.), links between higher education institutions and enterprises, promotion of Bologna process.
In the framework of Tempus IV, 47 Uzbek HEIs, including 18 HEIs from Tashkent and 29 HEIs from 10 regions (Samarkand, Bukhara, Khorezm, Kashkadarya, Navoi, Djizzak, Namangan, Surkhandarya, Andijan, Fergana) and Republic of Karakalpakstan have participated in the selected projects.
The most active in Tempus IV projects were Bukhara State University, National University of Uzbekistan, Samarkand Agricultural Institute, Tashkent State Technical University, Bukhara technical institute, Fergana Polytechnic Institute, Karshi Engineering Economic Institute, Tashkent Automobile and Road Construction Institute and Karakalpakstan State University. TIIM, USU, AndAI, SamSU, SamIES, SamSIFL were involved in 3 projects.
Teams from AndSMI, AndSU, JizPI, KarSU, NavSMI, TChTI, TSAU, TSUE, TPI in Tashkent, UWED, SamSABI were involved in the implementation of 2 projects.
AndIEI, BukhMI, FSU, JizPI, KokPI, NavPI, SamMI, TMA, TPMI, AndMI, TFI, UzIAC, WIUT, UzSUWL, TABI, TSPU, TITLI, NamSU, NamIPI, NamITI, TSAU branch in Nukus participated in implementation of one Tempus project.
The Ministry of Higher and Secondary Specialised Education has been actively involved in 12 Tempus IV projects as a consortium partner: AIDA, SWAN, UNIQTOOL, QAPD, TERSID, GE-UZ, TuCAHEA, ITEDU, UNIWORK, UZDOC, UZHELTH, SAMUz.
The number of local non-academic partners involved in Tempus activities has considerably increased during the 4th programme stage, among them: Chamber of Commerce and Industry, JSC "Uzmetkombinat", CJSC "General Motors Powertrain - Uzbekistan", JSC “Ferghana-azot”, JSC "Elektrohimzavod", the State Committee for Nature Protection, JCS "Navoiazot", JSC “JV MAN-Uzbekistan”, National company “Uzbekturism” and a number of other agencies and manufacturing companies.
Tempus IV projects provided the basis for long-term cooperation with 70 universities and 6 non-academic institutions from 17 Member States of the European Union.
Tempus IV contributed to strengthening cooperation among partner-countries: Uzbek HEIs implement projects in cooperation with 102 HEIs and 43 non-academic institutions from 10 partner-countries (Russia, Ukraine, Belarus, Georgia, Azerbaijan, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, and Tajikistan).
From Tempus programme to Erasmus+?
Recognition of the effectiveness of the Tempus programme and its achievements was confirmed during the discussions on the development of the new generation of European Union external cooperation programmes in the field of education for the next six years starting in 2014. The European Commission introduced to the Council of Europe the draft of the new programme - Erasmus for All (2014-2020) for the first time in November 23, 2011. It was decided to continue using the format of the programme and the main characteristics of the Tempus projects with a broad range of capabilities to assist higher education institutions in the partner countries. One type of institutional cooperation within «Capacity Building Projects» follows the format of Tempus.